psychologie pohádek

Psychologie pohádek

Zveme Vás do světa pohádek… Jaký je jejich skutečný účel? Jsou jen pro zábavu dětí?

Když Platón hovoří o výchově, říká, že dobré příběhy se zakoření v dětské duši, a nakonec zrodí ctnosti. Pohádky připravují „psychologický terén“ pro mnoho okolností a stavů, s nimiž se dítě během svého vývoje setká. Dítě prožívá pohádku intuitivněji spíše než analyticky, prožívá ji celou. Vcítí se do příběhu a postav a snaží se je napodobit. Tato „imitativní magie“ je pro dítě stejně důležitá jako skutečná událost. Díky tomu čelí stejným výzvám, kterým čelí pohádkoví hrdinové. Pohádka musí dítě naučit rozlišovat dobro od zla, zasadit do jeho duše semínka ctností a věčných hodnot, aby se později mohly rozvinout v mocný nástroj, s nímž bude čelit životu. To mu pomůže stát se opravdu lidskou bytostí, být silnějším, lepším a svobodnějším člověkem.
Hlavní složkou pohádek jsou symboly, které popisují vnitřní stavy nevědomí, jeho „obyvatele“ a archetypy. Nevědomí pak klade před jednotlivce požadavek na vnitřní rozvoj, požadavek na krok na cestě individuace, krok k Bytostnému Já.

Základní informace:

Témata kurzu:

  • Role pohádky ve vzdělávání
  • Význam pohádek pro psychický a duchovní vývoj dítěte
  • Rozvoj tvůrčí představivosti
  • Problém násilí v pohádkách
  • Pohádky a psychologie
  • Čas bez mýtu (pohádky) – čas bez duše
  • Cesta vnitřního hrdiny
  • Prvky archetypického příběhu a „základní pohádky“
  • Stručná analýza některých pohádek

Komu je kurz určen:

Všem dospělým, kteří se starají o výchovu předškolních dětí a mladých školáků – rodičům, pedagogům, asistentům, terapeutům, psychologům.

Ale také těm dospělým, kteří milují svět symbolických příběhů a chtějí k nim získat důležté klíče a prohloubit své vnímání kvůli svému vnitřnímu dítěti.

Délka trvání:

celkem 6 výukových hodin
(2 bloky přednášek po 3 výukových hodinách, každá v délce trvání 45 minut)

Cena kurzu:

950 Kč (studenti a důchodci 850 Kč)

Reference ke kurzům:

„Z kurzu jsem nadšený rozšířil mi pohled na okolní svět i sebe. Přidalo mi to klidu do života a odstranilo stres.“  Karel P.

„Kurz rétoriky splnil moje očekávání. Paní Flaitingrová má mnoho zkušeností a znalostí, aby tě posunula dál. Určitě každému doporučuji.“ Daniel N.

„Skvělý kurz,vše jasné a srozumitelně. Empatická lektorka pracovala s laskavým předáním nových dovedností. Teorie i praxe v jednom – na jedničku. Děkuji a těším se na pokračující kurz.😉  Marketa K.

„Inspirativní, poučné, těším se na další seminář, kurz.“ Dana K.

Máte zájem o tuto akci?

PŘIHLASTE SE

Přejít nahoru