Nová Akropolis Plzeň stánek

10. let historie úklidů břehů Radbuzy

Břehy řeky Radbuzy jsou opět čisté

 

2016

Pokud se rádi procházíte kolem Radbuzy u Papírenské lávky, tak jste si možná všimli, že jsou krásnější a čistší. V rámci celostátní a mezinárodní aktivity „Ukliďme svět“ a „Ukliďme Česko!“ probíhala v sobotu 16. 4. podél řeky ekologická akce. V odpoledních hodinách se sešlo u Papírenské lávky 35 dobrovolníků, kteří se rozhodli uklidit 4 km úsek břehů řeky včetně pěších stezek od mostu Milénia až k Doudlevecké lávce.

Navzdory tomu, že počasí bylo náladové, organizátoři z neziskové organizace Nová Akropolis byli rádi, že to nikoho neodradilo a že se podařilo uspořádat již čtvrtý ročník jarního úklidu této oblasti. Dobrovolníci pilně pracovali po obou březích řeky celé odpoledne.  Během úklidu se našlo ledacos od běžných PET lahví až po pneumatiky, stavební odpad či zbytky nábytku.  Pracovalo se ve třech skupinách, které v rojnici sbíraly odpad a ten, kdo si chtěl protáhnout nohy, svážel na kole se zapřaženou kárkou pytle s odpadem ke kontejneru.

Je povzbudivé, že díky pravidelnému každoročnímu úklidu se každoročně shromáždí o trochu méně odpadu, letos to byla „jen“ jedna tuna odpadu oproti 8 tunám v roce 2013. Organizátoři z Nové Akropolis velmi děkují úřadu městské části za podporu, pytle a kontejner  a také poděkování patří všem zúčastněným dobrovolníkům a zvláště dětem z dětského domova Domino, Plzeň. A samozřejmě přístí rok…budeme uklízet znovu a budeme se těšit na shledanou!

 

2017

V sobotu odpoledne 22. 4., v rámci kampaně ´Ukliďme svět, ukliďme Česko!´, se uklízelo kolem řeky Radbuzy v úseku 2 km od Papírenské lávky do Doudlevec. Přes nepřízeň počasí sbíralo 24 odvážlivců odpadky do pytlů a pytle pak sváželi ke kontejneru. Akce byla úspěšná, celkem bylo nasbíráno přibližně 40 pytlů odpadu, které zaplnily jeden kontejner.

 

 

2018

V sobotu  7. 4. uklízeli dobrovolníci pěší stezky kolem řeky Radbuzy. Bylo krásné počasí a tak úklid přilákal 45 účastníků, kteří na 4 km úseku posbírali cca 2,25 t odpadu. Děkujeme všem za dobrou vůli, která přispěla k tomu, že oblíbené zákoutí Plzně je ještě krásnější.

2019

A opět pytle – odpadky a ochotné ruce.

2021

Kvůli Covidu jsme museli rok 2020 vynechat a v roce 2021 se uklízelo až na podzim. Ale i tak se akce zúčastnilo 15 dobrovolníků a 2 děti. Nasbírané pytle s odpadem jsme nechali u cesty u papírny/papírenské lávky, celkem 20 pytlů.

 

2022

Akce se navdory větru, zimě a velikonočním svátkům zúčastnilo 5 dobrovolníků.

Nasbírané pytle s odpadem jsme nechali u cesty u papírny/papírenské lávky, odkud je MČ Slovany odváží. Pytlů jsme naplnili 20.

2023

Letos to bylo po desáté, co tento úklid pořádáme a snad to alespoň trochu pomůže. Počasí po dlouhé době vyšlo nádherně a tak z toho byla krásná a užitečná procházka kolem řeky. Bylo nás tentokrát „jen“ osm, ale nasbírali jsme 20 pytlů

Přejít nahoru